1. Kuidas mina jõudsin müügini?

14. märts 2021 | Elizabeth


Minu esimesed müügikogemuse mälestused ulatuvad tagasi lapsepõlve, kui olin kuskil 5-6-aastane ning sai täditütre Liisaga müüdud vanaema maja ees enda korjatud marju. Kõnetasime mööduvaid inimesi ning pakkusime neile oma saaki. Rahaliselt me oma mõne teenitud krooniga väga edukad ei olnud, kuid see uus kogemus oli vaieldamatult palju väärt.

Kõige esimese reaalse müügikogemuse sain peaaegu 11 aastat tagasi, kui olin 13-aastane ning läksin isale abiks  turistidele kahekordsete busside teenust müüma. Tegin seda tööd viis suve ning see töökoht õpetas mulle esimesi müügiprintsiipe. Kõige olulisemaks oli kindlasti, et müük on numbrite mäng ning kui päeva algus on kehv, ei tähenda, et päeva lõpuks on käive sama nigel. Lisaks andis see töö mulle võimaluse erinevatest kultuuriruumidest pärit inimestega suhelda, mis omakorda tekitas julgust võõraste kõnetamiseks.

Skeptilisus viis elumuutva otsuseni

Neid samu õpituid põhimõtteid sain rakendada ka kolmel suvel Ameerikas ja Kanadas ukselt-uksele raamatuid müües. Mäletan, kuidas olin algul programmi osas väga skeptiline – kõiki kursuseõdesid kutsuti kuhugi infotunnile, mis oli seotud USAga. Mulle helistas ka neiu kahe matemaatikaeksami vahel ning ma tõesti vastasin talle, et ma ei ole huvitatud ja mul ei ole aega. Naljakas on tagasi mõelda, et need kaks põhilist vastuväidet, mida iga müüki tegev inimene kuuleb – ei ole aega ja ei ole huvi – olid need, mida ise esimesel korral USA programmi osas vastasin. 

Kuu hiljem üritas mind värvata minu kursaõde, Stella Soosaar, kes pidi enne esimest suve kõnetama oma sõpru suve ettevalmistusülesandena ning kutsuma neid infotunnile. Mina olin üks väljavalitu ning mäletan siiani, kuidas Stellale kirjutasin, et ma ei ole huvitatud ja tahan minna suvel Uus-Meremaale vabatahtlikuks, kuid ma võin sinu aitamiseks tulla ja ära kuulata. Infotundi viis läbi minu tulevane mentor Theodor Kaljo, kellega kokku 2 aastat koostööd tegime ning saame siiani hästi läbi. Aitäh Stella, et ei andnud alla ning siiski mind infotunnile meelitasid! Peale mitmeid esmaseid kohtumisi 2016. aasta detsembris, otsustasime koos oma poiss-sõbra Kauriga võtta otsus vastu, et minna Ameerikasse raamatuid müüma. Mäletan siiani seda hirmu, kui programmi tingimustele allkirja andsin. Peas käis ikka mõte: „aga mis siis, kui kõik läheb halvasti?”

Õnneks olid mul toetavad vanemad, kes julgustasid meid seda teekonda ette võtma ning praegu võin öelda, et oli elu parim otsus minna USAsse raamatuid müüma, sest selle kogemuseta ei oleks täna siin, kes ma olen ning ei teeks seda, mida hetkel teen. Samuti ei oleks minu elus neid inimesi, kes mind hetkel ümbritsevad. 

Ettevalmistus oli põhjalik ning võtsime Kauriga seda täie tõsidusega. Mäletan, et iga õhtu alates jaanuarist kuni maini harjutasime Tartus elades korteris USA müügiteksti ning filmisime ja kuulasime erinevaid audiolindistusi. Praegu neid videoid vaadates on väga naljakas, aga samas äge oma arengut näha. 

2017 suve müügiorganisatsioon peale suve auhinnabanketil, kes käis Texases ja New Mexicos kõvasti tööd tegemas

Kuidas ma ebaõnnestusin esimest korda organisatsioonijuhina?

Tänu heale ettevalmistusele oli esimene müügisuvi Texases, El Pasos edukas. Kõnetatud sai üle 3000 inimese, tööd tehtud üle 1000 tunni ning Euroopa grupis saavutasin oma üllatuseks esimese aasta tudengitest parima tulemuse. Sealt sain indu värbamiseks ning teisel suvel Texases sain esimest korda võimaluse olla organisatsioonijuhi rollis. Nagu öeldakse, esimene kord läheb ikka aia taha ja nii läks ka minul. Inimestega töötamine ei õnnestunud ning tagantjärele vaadates olin täielik “führer” ning ei kuulanud inimesi ja nende soove/tundeid üldse. See ilmselt tuleneb ka minu lapsepõlvest, sest olen tegelenud 9 aastat vene grupis iluvõimlemisega, kus distsipliin, rangus ja kord on need, mis tagasid edu. Ilmselt sealt võtsin üle ka sellise “treenimismeetodi” ning katsetasin seda ka müügiinimestega – proovisin, kuid edutult. Ei saaks öelda, et päris ebaõnnestusin, sest 11-st müügiinimesest lõpetas siiski 7 inimest. Samas kõik organisatsiooniliikmed said aru, et suvi ei olnud päris see, mida ootasime. Esimese ja teise suve vahel, 2017a sügisel ja 2018a kevadel, sai tehtud kaubanduskeskustes aktiivmüüki SOS Lastekülale ning usun, et see lisas palju enesekindlust ning andis võimaluse erinevaid inimtüüpe paremini tundma õppida.

Minu esimene kogemus organisatsioonijuhina Fort Worth Texas, 2018 suve algus. Alguses olid kõik rõõmsad – peale suve enam mitte 🙂 Esimene läheb ikka aia taha! Tuleb vigadest õppida.

Peale teist USA suve elasin mingi hetk koos oma praeguse kolleegi Stella Reinuga, kes ka kolm suve USAs raamatuid müüs ning ka kaubanduskeskustes SOS Lastekülale annetusi kogus. Mingi hetk otsustas ta LHV pensionifonde müüma hakata ja ütles ka mulle, et kaua sa ikka SOS-itad, tule parem LHVsse. Naljakas mõelda, et mõlemad inimesed, kes mind müügiteekonnale on toonud, on Stellad ning nende nimi tähendab ladina keeles “tähte”- seega võib-olla märgid selgest taevast?  Mäletan, et hirm LHVsse tulla oli tegelikult suur ning protsess siia saamiseks oli omaette väljakutse. Esimene tööpäev 2018. aasta novembris LHV müügiesindajana Jaamamõisa Selveris koos müügiguru Targo Holstinguga sai tehtud. Vaatluspäeval olles ja kodus harjutades tundus kõik nii loogiline, aga kui kohale läksin, siis sain aru, et ma ei tea ikka mitte midagi pensionifondidest ning veel vähem nende müügist. Siiski suutsin esimesel päeval leida 8 inimest, kes soovisid oma pensionifondi LHVsse üle tuua, mis tegelikult tavalise algaja kohta on kindlasti üle keskmise tulemus. See teekond on olnud meeletult äge – olen palju õppinud tehnilise müügi kohta ning inimesi paremini tunnetama ja lugema. Olen tohutult tänulik kõikidele Lindomare müügitiimi kaaslastele, kellelt on au olnud õppida. 

LHV pensionifondide müümine andis mulle suure eelise kasvamiseks müügis. 2019. aasta suvel USAs, Iowas ja Kanadas Alberta provintsis, kasvatasin eelmise aastaga võrreldes enda müügikäivet ligi 50 000 usd ning võitsin ka VIP trip-i Sri Lankale, mille võidavad vähesed. Lisaks oli suur “valu” 2018a suvest, kui ebaõnnestusin organisatsioonijuhina, mis tekitas tahte veel rohkem areneda. Selleks tegin meeletult tööd iseendaga – lugesin, uurisin parimatelt ning panin paika ka strateegia. Seda kõike ei oleks ma saavutanud oma imelise coachi, Liisa Maria Connorita, kes osutas mulle Southwestern Consultingus tervelt 13 kuud müügi- ja juhtimiscoachingu teenust. Usun, et sain oma tegevustes palju strateegilisemaks ning ei olnud enam kui peata kana. Ka seekord viis kõva töö endaga sihile – sain parima organisatsioonijuhi tiitli Euroopa grupis ning mis kõige ägedam – inimesed, kellega koos töötasin ütlesid ,,AITÄH!” ning olid koostöö eest tänulikud.

2019a suve Phoenix organisatsiooni tegijad! Üks on pildilt puudu. Suvi, kus arenesin nii müügis kui ka juhtimises kõige rohkem.

Tunne, et sa saad teistele anda ning tänu sulle saab keegi areneda, on miski, mida väga igatsen. Seetõttu otsustasin luua enda müügi- ja juhtimismentorlusprogrammi, kus mul oleks lisaks muudele tegevustele võimalus samamoodi inimestele väärtust pakkuda ning seda kodumaalt lahkumata.

Pilt tehtud Iowa osariigis juuni 2019, Mehhiklaste pere. Minu lemmikud tootedemonstratsioonid hispaania keeles. Viimane uks alati ostab!

2020. aasta pidi olema minu neljas suvi USAs, kuid COVIDi tõttu jäi see ära. USA raamatumüük pakkus mulle võimalust minna 2019. aasta novembris Poola, Wroclawisse ning Krakowisse tudengeid värbama. Tagasi mõeldes tundub jällegi täesti nonsenss kogemus – minna tundmatusse riiki ja linna ülikoolidesse tudengeid värbabama. Algul viis see mind väga mugavustsoonist välja. Tegin seda kuni 2020. aasta märtsi karantiinini. See kogemus õpetas mulle jälle nii mõndagi – mitte alla andma ning kõvasti töötama. Tööd sai tehtud nii nagu USAs – kuuel päeval nädalas ning 13h päevas. Seekord ei olnud tulemused aga nii edukad – kokkuvõttes ei värvanud ma ühtegi Poola tudengit endaga USAsse kaasa tulema. Siiski suutsin seda teha paralleelselt Eestis 4 inimesega, kellest tänaseks on saanud minu head sõbrad! Kokku olen elus värvanud 10 inimest, kuid ei pea seda kindlasti oma tugevuseks ning see on miski, milles saan alati areneda. Covidi tõttu tuli jääda suveks Eestisse. Alates juunist otsustasin LHVd teha täiskohaga ja augustist saati olen seal ka tiimijuhi rollis ning aitan teisi müügiinimesi arenguteel.

LHV müügitiimiliikmete Kaie, Sasha, Katriiniga rattamatkal veebruar 2021

Tänaseks olen LHV müüki teinud üle 1600 tunni ning saavutanud läbi aegade 400st müügiinimesest viimase kolmeteistkümne aasta neljanda müügitulemuse. 

Võin väita, et kõik need kogemused on minust kasvatanud täna inimese, kes ma olen ning toonud minu ellu “highest high’d” ning “lowest low’d”. Kõige tänulikum olen aga inimeste eest, kes on minu ellu tulnud müügi kaudu ning kellega olen saanud mälestusi jagada.

PS! Alustasime hiljuti ka müügiteemalise podcastiga ,,Elu on Müük”.

Kuulata saab Spotifyst või Apple Podcastist!

.

Kas on mõttes koostööhuvi või mõni huvitav projekt?

Viime koos Sinu tegevuse uuele tasemele

Kirjuta mulle

tere@elizabethtruve.ee

Helista mulle

+372 58194539